Opublikowany przez: monika.g 2018-11-15 01:12:05
Autor zdjęcia/źródło: Łóżeczko dla niemowlaka @ Yanalya / Freepik
Przeglądając katalogi z meblami do pokoju dziecięcego na pewno natknęliście się na wszystkie te pięknie przystrojone łóżeczka dla niemowlaka, w których jest piękna pościel, mnóstwo poduszek i maskotek, a nad tym wszystkim jeszcze wisi kolorowa karuzelka. No naprawdę ślicznie to wszystko wygląda, ale w rzeczywistości tak wyposażone łóżeczko po pierwsze będzie bardzo niepraktyczne, a po drugie i najważniejsze może być nawet niebezpieczne dla maluszka.
Łóżeczko dla niemowlaka ma być miejscem, w którym dziecko będzie odpoczywać, więc musi się ono tam wyciszać i spokojnie zasypiać.
Wiadomo, że chcecie, aby Wasz maluch miał wszystko, czego potrzebuje, ale jeśli chodzi o łóżeczko dla niemowlaka to co za dużo to niezdrowo. Warto więc wiedzieć co takiemu maluchowi będzie naprawdę potrzebne i ograniczyć się tylko do kilku niezbędnych rzeczy. Nie warto go przytłaczać nadmiarem przedmiotów i przebodźcowywać różnego rodzaju zabawkami, nawet jeśli są to przytulanki do snu czy szumiące zabawki do usypiania.
Materac – ma on bardzo duży wpływ na kształtowanie się kręgosłupa dziecka, a potem jego sylwetki, warto więc zastanowić się nad jego wyborem i nie kupować pochopnie. Przy wyborze zwróć uwagę na jego grubość i twardość oraz rodzaj wypełnienia, a także właściwości hipoalergiczne. Materac powinien być nowy, bo dopasowuje się on do kształtu sylwetki indywidualnie. Nie może być też za miękki, żeby dziecko się w nim nie zapadało, ani za twardy, bo malcowi będzie niewygodnie. Wypełnienie materaca może być naturalne (włókno kokosowe, łuska gryczana) lub syntetyczne (pianka poliuretanowa, pianka termoelastyczna), dostępne są również materace mieszane (kokos i pianka poliuretanowa). Zwróć uwagę czy materac po naciśnięciu jest elastyczny i wraca do swojego pierwotnego kształtu.
Ochraniacz na materac – wodoodporny podkład ochroni materac przed przypadkowym wydostaniem się zawartości pieluszki podczas snu albo ulaniem. Kup go dopiero po zakupie materaca, aby dobrać odpowiedni rozmiar. Warto mieć 2 na zmianę.
Prześcieradło – wybieraj te z gumką bawełniane lub frotte, bo są najwygodniejsze. Łatwo się je zakłada, dobrze trzyma się materaca, nie przesuwa i nie ściąga, jest więc bezpieczniejsze, bo dziecko nie ma możliwości się w nie zaplątać podczas przekręcania się. Kup co najmniej 2 na zmianę.
Kołderka lub rożek – noworodka i niemowlę nawet do 4-5 miesiąca życia lepiej jest owijać w rożek lub otulacz. Dobrym rozwiązaniem są też śpiworki jeśli oczywiście Twój malec będzie dał się w nie zapakować przed snem. Starsze niemowlę w chłodniejsze dni malca możesz przykryć kołderką lub kocykiem niemowlęcym. Nie używaj dużych koców czy obszernych kołderek, żeby malec się w nie zaplątał, a przede wszystkim nie miał możliwości przykrycia sobie nimi główki. W cieplejsze dni wystarczy pieluszka tetrowa, flanelowa lub bambusowa.
Poduszka – dziecko do 3 roku życia nie powinno używać poduszki, nawet płaskiej. Noworodek i niemowlak jej nie potrzebują, bo powoduje ona u nich wady kręgosłupa. Zwiększa również ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) – malec obracając się może się w nią wtulić noskiem. Jeśli niemowlę ma problem z ulewaniem lub ma katar możesz pod materacem umieścić specjalną poduszkę-klin lub włożyć książki pod nogi od łóżeczka tak, aby część łóżeczka, z której malec ma główkę była wyżej niż tułów.
Zabawki – noworodek i niemowlę nie potrzebują zabawek w czasie snu. Dziecko w tym wieku nie ma jeszcze swojej przytulanki, z którą zasypia. Dla noworodka wszelkie zabawki są zupełnie zbędne, bo ani się nimi nie bawi, ani nawet ich dobrze nie widzi. W dodatku zbyt kolorowe lub grające zabawki powodują zbyt dużą ilość bodźców, przez które maluszek nie może zasnąć. Wszelkie pluszaki są siedliskiem kurzu i roztoczy, nie są więc wskazane szczególnie alergikom. Nawet jeśli niemowlę bawi się jakąś zabawką w łóżeczku przed snem lub zasypia w towarzystwie szumiącego misia, to gdy już zaśnie zabawkę trzeba z jego łóżeczka wyjąć. Pozostawienie jej sprawia zagrożenie, że dziecko podczas przekręcania się w czasie snu wtuli w nią główkę i pozbawi się dostępu tlenu, co grozi nawet uduszeniem.
Ochraniacz na szczebelki – rodzice kupują go, bo boją się, że dziecko będzie uderzało główką o szczebelki lub zaplącze sobie w nich rączkę czy nóżkę. Argumentem do zamontowania go ma być także oddzielenie dziecka od nadmiaru bodźców z zewnątrz. Jednak noworodek i dziecko do ok. 4-5 miesiąca życia nie potrzebuje takiej ochrony, bo nie porusza się aż tak, żeby uderzać w szczebelki. Takie maleństwo lepiej też mieć cały czas na oku, a nie zasłaniać je, bo nie tylko ono ma ograniczoną widoczność, ale rodzice również. Poza tym taki ochraniacz może być bardzo niebezpieczny dla maluszka, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Jeśli dziecko przysunie się w czasie snu za blisko materiału istnieje ryzyko uduszenia, bo malec będzie miał ograniczony dostęp tlenu.
Karuzela – dla noworodka to bardzo niepotrzebny gadżet, może tylko drażnić maluszka nadmiarem bodźców, powodując niepokój i problemy z zaśnięciem. Zainteresuje ona dziecko powyżej 3. miesiąca życia.
Baldachim – łóżeczko z baldachimem wygląda dostojnie i strojnie jak łóżeczko małego księcia czy księżniczki w komnacie zamkowej, ale to tylko piękny gadżet. Jest ono siedliskiem kurzu i powoduje ryzyko SIDS ograniczając swobodny przepływ świeżego powietrza.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.